За реклама Как да поръчате? | Моят профил | Количка за пазаруване | Поръчка   
Петър Дънов, Петър Димков, Елена Блаватска - купете онлайн от езотерична книжарница Астрала
Електронните книги се доставят във формати EPUB, MOBI (KINDLE) и PDF
Валути
Количка
Напред
Количката е празна
Търсене
 

Въведете дума за търсене.
Разширено търсене


Търсене на рецепти от Българска народна медицина
Търсене на рецепти


Преди да пристъпите към лечение с предлаганите в рецептата методи и средства,
консултирайте се с лекар!
Възпаление на езика

Причини. Възпалението на езика най-често придружава други заболявания анемия, стомашни заболявания, чернодробна цироза и др. Самостоятелно възпаление на езика се среща по-рядко и обикновено настъпва след нараняване, след изгаряне от киселини или основи и други.

Признаци. Болните се оплакват от парене и болезненост на езика, особено при употреба на студено, топло, кисело, лютиво. Езикът се зачервява, в някои случаи повърхността му се изглажда. При механично дразнене се появяват и малки язвички. Такива може да се образуват и при рак, туберкулоза, сифилис. Много по-рядко се развива дълбоко възпаление на езика. При него се възпаляват дълбоките слоеве и езикът скоро толкова много отича, щото не може да се побере в устата; дъхът на болния е вонящ, той чувства силна болка и не може да гълта, да говори, дори да поема въздух, явява се опасност от задушаване. При такова състояние настъпва силна треска. Това възпаление се свършва за малко дни, като се разнася, но може и да нагнои или да стане хронично.

При хроничното възпаление на езика признаците са същите.

Лечение. Дълбокото възпаление е опасно и налага незабавно болнично лечение. Народната медицина използува следното:

Ако има крив или счупен зъб, който дразни, да се извади. В останалите случаи лечението е общо за засилване на организма, и то за повърхностното възпаление.

I. Сутрин, обед и вечер 10 минути преди ядене болният да жабурка устата си в продължение на 10 минути с една глътка чист маслинен зехтин, приготвен така: на 1/2 л зехтин се прибавят 6 супени лъжици цвят от жълт кантарион и във водна баня се вари 1 час, оставя се да кисне 12 дни и се прецежда чрез изстискване. След жабуркането използуваният зехтин се изплюва и веднага след това се изпива 1 супена лъжица от същата настойка (за деца по 1 чаена лъжичка).

II. Двадесет минути след вземане на зехтина се изпива 1 чашка от 75 г отварка от ленено семе и смрадлика (листа) по 1 супена лъжица от двете и анасон 1 пълна чаена лъжичка се запарват с 600 г вряща вода и на тих огън се варят 10 минути. Като изстине, се прецежда.

Ако болният има надебелен език с оток или кора по него, сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене да жабурка устата си с топла смес от 250 г чист пчелен мед, добре разбъркан с 300 г чиста домашна сливова ракия (20°) бърка се на тих огън, без да завира.

Веднага след това да изпива и 1 глътка от същата смес (на деца и двете приложения не се правят).

III. Десет минути след вземане на сместа да изпива 1 чашка от 75 г отварка от дванадесетте билки: агримония, борови връхчета, гръцка коприва, жълт кантарион, жълт и бял равнец, миризлива лазаркиня, листа от горска ягода, малинови листа, орехови листа и френско грозде (листа и плод) по 50 г от всяка. От тази смес 3 пълни супени лъжици с прибавка на една изравнена чаена лъжичка червена хвойна (зърна) се запарват с 600 г вряща вода и на тих огън се варят още 10 минути. Като изстине, се прецежда.

Ако болният има лоша миризма от устата, в продължение на 21 дни всяка сутрин 20 минути преди ядене да жабурка устата, носа и глътката си със слаб (с леко розов цвят) разтвор на калиев хиперманганат (от аптеката) и веднага след това да изпива 1 супена лъжица от същия разтвор.

Десет минути след вземане на разтвора от хиперманганата да изпива и 1 чашка отварка от ленено семе, смрадлика и анасон (вж. точка II).

Диета. В тежки случаи изключително сокове от плодове и зеленчуци. При липса на пресни плодове да се пие сокът на компот. В тежки случаи да се прибягва до хранителни клизми по указание на лекуващия лекар. Когато болният започне свободно да гълта, препоръчва се вегетарианска храна с повече плодове (винаги измити, защото се пръскат с отровни химикали) и зеленчуци, но без употреба на чесън, при това слабо солена и умерено подкиселена с лимон или чист винен оцет. Люто, алкохол и тютюн не! Или пък обикновена храна без свинско, овнешко, говеждо и консервирани меса и риби. И в двата случая непосредствено преди закуска, обяд и вечеря езикът да се намазва със смес от глицерин 50 г и боракс (от аптеката) 1 чаена лъжичка, а след това да изяжда 12 глави печен кромид лук без захар и без хляб. Останалата храна да се дъвче до 30 пъти всеки залък и с нея да се употребява бял хляб.

На обяд заедно с другата храна може да изяжда и по 50100 г младо агнешко или телешко месо, птица или прясна риба.

На вечеря безмесна храна: кисело мляко, зеленчукови и тестени ястия и компоти с хляб.

Непосредствено след закуска, обяд и вечеря да взема и по 1 чаена лъжичка бъзов мармалад и след това устата добре да се жабурка или с медена вода, приготвена от 200 г преварена вода и 20 г чист пчелен мед, или пък с хладък чай от лайка (1 супена лъжица цвят от лайка се запарва с 250 г вряща вода, кисне захлупено 20 минути; като изстине, се прецежда), след което езикът се намазва със смес от глицерин и боракс (вж. по-горе).

Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, болният да пие отварка от градински чай салвия (2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и на тих огън се варят още 5 минути; като изстине, се прецежда).

IV. Два часа след ядене болният да жабурка устата си с настойката от жълт кантарион в зехтин, дадена в точка I, и след това да глътне една глътка от същата настойка.

Десет минути след жабуркането да изпива 1 чашка от 75 г отварка от агримония, синя тинтява, мента, червен и жълт кантарион, бял и жълт равнец и цикория (корени) по 50 г от всяка. От тази смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и след това на тих огън се варят още 15 минути. Като изстине, се прецежда.

Ако езикът е надебелен с оток или кора по него, болният да жабурка устата си с дадената вече смес (вж. точка I) и след това да глътне от нея 1 глътка. Десет минути след жабуркането да изпие пак 1 чашка отварка от 12-те билки.

Ако болният има лоша миризма в устата, след жабуркане с разтвор от калиев перманганат да изпие 1 глътка от него и 10 минути след това да изпие 1 чашка отварка от ленено семе и пр. (вж. точка II).

V. Вечер преди лягане при запек, даже еднодневен, да си направи клизма с 500 г топла вода, последвана от меняваща баня на краката до под коленете (42°С за 30 секунди, 22°С за 3 секунди 5 пъти) и от коремен компрес от 4 хасени парчета, натопени в топла отварка от бял равнец (листа и цвят) 4 супени лъжици се запарват с 1 л вряща вода и се варят още 5 минути, като изстине, се прецежда.

Под езика отвън се поставя торбичка, напълнена една вечер с пресен селски хлебен квас (забъркан отпреди 4 часа), засилен или с 2 супени лъжици диви кестени, настъргани с кората, или пък с толкова супени лъжици пресни корени от полски бъзак, на ситно нарязани и счукани в дървен хаван на кашица. Преди поставянето є от вътрешната страна леко се намазва с мед и се поръсва с 1/4 чаена лъжичка нишадър на прах (от аптеката).

Втората вечер се поставя:

а) топла лапа от печен кромид лук, обелен, нарязан, изстискан и засилен с 59 сини сливи (от тези за компот), смачкани без костилките и поръсени с 1 супена лъжица царевично брашно (за отнемане на излишната влага на лапата), преди поставянето поръсена още с 1/4 чаена лъжичка захар; или:

б) топла лапа от праз лук бялата му част, на ситно нарязана, с прибавка на 9 сини сливи и 50 г прясно мляко вари се, докато стане като лапа от ленено семе; или пък:

в) с лапа от попарени листа от полски бъзак, добре изстискани и на ситно нарязани.

Едновременно и в трите случая на тила се поставя торбичка, напълнена с пресен селски хлебен квасец, засилен с 12 супени лъжици диви кестени, настъргани с кората (а при липса на кестени с 12 лъжици пресни корени от полски бъзак, нарязани на ситно и счукани в дървен хаван на кашица), а 2 часа преди да заспи болният да сложи върху езика си 1 малка главичка печен кромид лук, поръсен със захар. Държи се допреди заспиване.

При тежко главоболие всяка вечер на главата да се слага цяла „шапка“ от пресен селски хлебен квас, засилен или със 79 супени лъжици диви кестени, настъргани с кората, или пък със 79 лъжици пресни корени от полски бъзак, нарязани на ситно и счукани в дървен хаван на кашица. Държи се цяла нощ.

Важна добавка. При наличие на брадавички по езика да се жабурка с разтвор от печена стипца (от аптеката) на чаша преварена вода 1/2 изравнена лъжичка, а след това да се поръсват с прах от сода бикарбонат.

VI. Сутрин още с отварянето на очите се прави самовнушение с формулата: „Всеки ден във всяко отношение се чувствам все по-добре и в най-скоро време ще оздравея“, последвано от фрикция на подмишниците, корема и половите органи с хладка вода и сухо изтриване.

Един-два часа след закуската, ако болният има възможност, добре е да повтори казаното за вечерта, като всички приложения се държат по 23 часа. При липса на такава възможност на гърлото да се постави кърпичка, намазана със следната смес: 50 г чист боров катран, 6 г нишадър на прах, 2 г сяра на прах (от аптеката) държи се до вечерта.

Неделя. Почивка от всичко; ако се налага, лечението продължава по плана.

При менструация меняваща баня на краката не се прави.



Купете целия раздел "БОЛЕСТИ НА ЕЗИКА" на цена  2.00 лв.





Направи своя избор
Напред
Петър Дънов, Петър Димков, Елена Блаватска - купете онлайн от езотерична книжарница "Астрала"