За реклама Как да поръчате? | Моят профил | Количка за пазаруване | Поръчка   
Петър Дънов, Петър Димков, Елена Блаватска - купете онлайн от езотерична книжарница Астрала
Електронните книги се доставят във формати EPUB, MOBI (KINDLE) и PDF
Валути
Количка
Напред
Количката е празна
Търсене
 

Въведете дума за търсене.
Разширено търсене


Други книги със свободен достъп
КНИГА НА ДУХОВЕТЕ, част 52

Книга със свободен достъп за четене от онлайн книжарница "Астрала"

  

ГЛАВА СЕДМА

ОСВОБОЖДАВАНЕ НА ДУШАТА

Сън и сънища – Спиритични посещения между живи хора – Окултно предаване на мисли – Сомнамбулизъм – Екстаз – Второ зрение – Заключителен очерк за сомнамбулизма, екстаза и второто зрение

59. СЪН И СЪНИЩА

392. Въплътеният дух с удоволствие ли пребивава в своята плътска обвивка?

– То е все едно да попиташ дали на затворника му харесва в затвора. Въплътеният дух се стреми непрекъснато към освобождаване и колкото по-груба е обвивката му, толкова повече той иска да се освободи от нея.

393. По време на сън душата почива ли като тялото?

– Не, духът никога не е бездеен. По време на сън нишките които го свързват с тялото, отслабват и тъй като тялото не се нуждае от него, той пробягва пространства и влиза в по-пряк контакт с други духове.

394. Как можем да съдим за свободата на духа по време на сън?

– По сънищата. Можеш да бъдеш сигурен, че когато тялото почива в сън, духът има повече възможности, отколкото в будно състояние; той има спомен за миналото, а понякога – и предвиждане на бъдещето; той притежава по-голяма сила и може да общува с други духове, както с живеещи в един свят с него, така и с живеещи в други светове. Вие често казвате: „Сънувах странен сън, страшен сън, но това беше просто невероятно и на нищо не приличашег; говорейки така, вие се заблуждавате; много често това е просто спомен за местата и нещата, които сте виждали или които ще видите в друго съществуване или в друг миг. Тъй като тялото е вцепенено, духът се старае да разкъса веригата, за което предприема търсене в миналото или в бъдещето.

Нещастни хора, колко малко знаете за най-обикновени явления от живота! Вие се смятате за достатъчно учени, но най-простите неща ви затрудняват; на въпроса на всички деца – какво правим, когато спим, и какво представляват сънищата – вие не можете да отговорите.

Сънят частично освобождава душата от тялото. Когато човек спи, той се оказва временно в онова състояние, в което се намира вече задълго след смъртта. Духовете, които при смърт се освобождават бързо от материята, са имали някога разумни сънища; те общуват насън със същества, стоящи по-високо от тях; те пътешествуват, разговарят с тях и се учат от тях; те дори се трудят над неща, които намират там напълно завършени, когато умрат тук. Това трябва още веднъж да ви научи да не се страхувате от смъртта, защото по думите на един светец, вие умирате ежедневно.

Това е, що се отнася до високите духове; а по отношение на масата хора, които при смърт трябва да останат дълги часове в онзи смут, в онази неопределеност, за която говорихме, трябва да се каже, че те отиват или в по-нисши от Земята светове, където ги зоват стари привързаности, или търсят удоволствия, може би по-ниски от тукашните; те отиват да почерпят от доктрини, които са още по-недостойни, по-отвратителни и зловредни от изповядваните сред вас.

С една дума, сънят влияе върху вашия живот повече, отколкото предполагате.

Чрез съня въплътените духове се намират в постоянен контакт със света на свободните духове и именно това позволява на висшите духове без особено отвращение да се въплътяват сред вас. Бог е пожелал при допира им с порока те да черпят сили от източника на доброто, за да не се заблудят самите те, които са дошли да просветят другите. Сънят е врата, отворена им от Бог, за да могат да отидат при своите небесни приятели; това е почивка след труда, в очакване на великото окончателно освобождаване, което трябва да ги върне в истинската им среда.

Сънуването е спомен за това, което вашият дух е видял по време на сън; но забележете: вие невинаги сънувате, тъй като невинаги си спомняте видяното или си го спомняте отчасти.

Това съвсем не е пълната изява на вашата душа; често това е само спомен за онзи смут, който съпровожда вашето тръгване или завръщане и към който се присъединява споменът за направеното от вас, или за онова, което ви занимава постоянно в будно състояние; иначе как ще обясните най-нелепите сънища, които се присънват както на най-учените, така и на най-простите смъртни? Злите духове използуват и сънищата, за да измъчват слабите и плахи души.

Впрочем вие скоро ще видите как ще се развие друг вид сънища; той е толкова древен, колкото и този, който ви е познат, но вие все още не знаете за него. Виденията на Жана д’Дарк, на св. Яков, на еврейските пророци и някои индийски светии – този вид сънища са спомен на душата, която се е освободила напълно от тялото, спомен за онзи, втория живот, за който говорех досега.

Старайте се да различавате тези два вида сънища по това, което помните; иначе ще изпаднете в противоречия и грешки, които ще се отразят пагубно на вашата вяра.

Сънищата са продукт на освобождаването на душата, която става по-независима при прекратяване на връзката с физическия свят. Оттук и своеобразното неопределено ясновидство, простиращо се до най-отдалечени или никога невиждани места, а понякога – до други светове и до други планети. Оттук е и споменът, възпроизвеждащ в паметта събития, станали в настоящето или при предишни съществувания; странните образи на това, което става или е ставало в неизвестни светове, разбъркани с нещата от днешния свят, образуват онези чудновати и неясни картини, които на пръв поглед нямат нито смисъл, нито връзка.

Непоследователността на сънищата се обяснява също и с пропуските в непълния спомен за това, което сме сънували. Такъв би се получил един разказ, ако го съставим наслуки от отделни фрази или части от фрази на написаното цяло: при загубване на целостта останалите фрагменти, ако ги съберем заедно, са лишени от всякакъв смисъл и яснота.

395. Защо невинаги помним какво сме сънували?

– Това, което ти наричаш „сън“, е само почивка на тялото, защото духът е в постоянно движение; там той отново придобива нещо от своята свобода и общува с онези, които са му скъпи в този свят или в други светове; но тъй като тялото е производна на тежка и груба материя, то трудно удържа впечатленията, получени от духа, понеже духът ги е получил не чрез органите на тялото.

396. Какво да мислим за значението, което се приписва на сънищата?

– Сънищата далеч не са толкова вещи, колкото твърдят самозваните оракули, защото е глупаво да се вярва, че появата на нещо насън означава неговото осъществяване наяве. Сънищата са верни само в смисъл, че ни представят действителни за духа образи, но често те по никакъв начин не са свързани с онова, което става във физическия живот; както казахме, често това са просто спомени; и накрая, то понякога може да бъде някакво предчувствие за бъдещето, ако Бог е позволил това, или видение за нещо, което в този миг става на друго място, където се е пренесла душата. Нима не разполагате с много примери, когато хората сънуват свои роднини или приятели, които са дошли да ги предупредят за това, което ще се случи с тях? Какво друго могат да бъдат тези появявания, ако не душите или духовете на хора, идващи да общуват с вас? Настъпилата увереност, че това, което сте сънували, действително е било, не е доказателство, че въображението няма нищо общо тук, особено ако това нещо въобще не е било в мислите ви преди?


  

КНИГА НА ДУХОВЕТЕ, част 52

Иди на част:1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121

Направи своя избор
Напред