За реклама Как да поръчате? | Моят профил | Количка за пазаруване | Поръчка   
Петър Дънов, Петър Димков, Елена Блаватска - купете онлайн от езотерична книжарница Астрала
Електронните книги се доставят във формати EPUB, MOBI (KINDLE) и PDF
Валути
Количка
Напред
Количката е празна
Търсене
 

Въведете дума за търсене.
Разширено търсене


Други книги със свободен достъп
МАГЬОСНИЦИТЕ ОТ СИНИТЕ ПЛАНИНИ, част 13

Книга със свободен достъп за четене от онлайн книжарница "Астрала"

  

ГЛАВА ВТОРА

• ВТОРИ ПОХОД НА ОСТ-ИНДИЙСКАТА КОМПАНИЯ КЪМ СИНИТЕ ПЛАНИНИ С БОЙНИ СЛОНОВЕ, ВЪОРЪЖЕНИ СИПАИ И ДРЕСИРАНИ ЛЕОПАРДИ. • ЗЕМНИЯТ РАИ СЕ НАМИРА В НИЛГИРИ. • КРАСИВИ, СИНЕОКИ И ГОРДИ ГИГАНТИ ЗА КРАЛСКАТА ГВАРДИЯ. • ТАКАВА Е ВОЛЯТА НА СВЕЩЕНИТЕ БИВОЛИ. • ПРАВНУЦИТЕ НА ДЕВИТЕ НЕ ПОЗНАВАТ ЛЪЖАТА. • ЗАТРУДНЕНИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ.

До тази страница, без да се гледа на данните, взети от публикуваните разкази на Киндерсли и Уиш, нашият истински разказ все пак приличаше на приказка. Като не искам да бъда заподозряна в преувеличение, продължавам описанието вече по самите думи на куимбатурския управител, „високоблагородния“ (High Honorable) Д. Съливан, от публикуваните през тези години негови рапорти до Ост-Индийската компания. По такъв начин нашият разказ ще приеме чисто официален характер. Той няма да бъде вече, както можеше да се тълкува досега, извлечение от полуфантастичния разказ на едва оживелите и гладни ловци, изпаднали може би в трескаво бълнуване. Повествованието няма да се гради върху приказките на суеверните дравиди, а ще бъде точно преповторение на докладите на английски чиновник и изложение на последвалите научни изследвания, отнасящи се до Сините планини.

Мистър Д. Съливан е живял в Нилгири и управлявал неговите пет племена дълго време. Паметта за този справедлив и добър човек няма да изчезне там още много години. Тя живее и досега на хълмовете1, увековечена oт създадения от него Утакаманд с неговото прелестно езеро и цветущи градини. А книгите му, достъпни за всекиго, служат като свидетелство и потвърждение на всичко онова, което читателят ще намери по-нататък. Интересът към нашия разказ може само да нарасне от извлеченията от собствените думи на покойния управител на Куимбатур.

1 Синът му, мистър Е. О. Съливан, е известен на целия Мадрас. Той вече четири години служи като един от четиримата членове на мадраския генерал-губернаторски съвет и живее почти през цялото време в планините Нилгири.

Понеже в дните на нашето пребиваване в Сините планини сме проверили точността на наблюденията над тодите и курумбите от цял рояк чиновници и мисионери и като сме сравнили техните показания и теории с данните от книгите на мистър Съливан и буквалните показания на генерала и мисис Морган, ние гарантираме за верността на сведенията. Продължаваме летописа от деня, когато след своето чудно избавление земемерите се върнали в Мадрас.

Слуховете за новооткритата земя и нейните жители, за гостоприемството и особено за услугата, оказана от тодите на нашите герои, приемат най-после в стоустата мълва такива размери, че висшите чиновници на Ост-Индийската компания най-после се събудили и сериозно се заловили за работа.

Те пратили специален човек от Мадрас в Куимбатур. Сега за пътешествие дотам са необходими само дванадесет часа, а тогава трябвали дванадесет дни. Получила се заповед до управителя на окръга от главното началство: „Възлага се на г. колектора, мистър Джон Съливан, да изследва и провери глупавите басни за Сините планини и после да направи доклад за видяното.“

Без да се бави, колекторът стъкмил експедиция; вече не шепа хора, събрани как да е от земемерите и още в началото разпръснати, а такава експедиция, като че ще ходи с нея в полярните морета. С тях тръгнали цяла армия сипаи, няколко десетки бойни слона, стотина ловджийски чити1 и кучета, а в ариергарда вървели две дузини опитни ловци англичани. Взели със себе си и подаръци: за тодите оръжие, което те никога не употребяват, а за курумбите – празнични чалми, каквито те от рождение не са слагали. Всичко било както трябва. Носили със себе си палатки и инструменти, доктори и лекарства, бикове за клане и индуси затворници за проправяне на път там, където трябвало да се рискува животът: при къртене на скали и прокарване на пътища. Не взели само местни водачи, защото те предвидливо се разбягали из селата. Участта на двамата малабарци в първата експедиция била жива в паметта на всички. От това, което не засегнало бара-сахибите, можело да си изпатят обикновените хора – разсъждавали наплашените от брамините дравиди.

1 Читите са вид леопарди, дресирани за лов на диви свине, мечки и сърни. В Индия те се използват често от ловците.

Трима „големи раджи“ пратили делегации от Майсур, Вадян и Малабар с инструкции да молят колектора да пощади страната и много нейни народности. „Гневът на боговете – пишели те – понякога бива сдържан, но когато избухне, той става ужасен. Посегателството над свещените върхове на Тодабет и Мукартабет може да се превърне в нечувано бедствие за цялата страна.“

Седемдесет години преди това царете на Чола и Пандия, като искали да завладеят планините, се отправили с две армии да воюват с девите, но неуспели още да преминат предела на мъглите, били смазани с двете си армии и с целия обоз от срутилите се над тях скали. В този ден се проляла толкова кръв, че от нея камъкът станал яркочервен в продължение на цели мили и даже земята почервеняла ...1

1 Действително на няколко места, особено в Утакаманд, не само скалите, но и земята бяха червени като кръв, но от наличието на желязо и други елементи. Когато вали дъжд, по улиците текат червено-оранжеви потоци.


  

МАГЬОСНИЦИТЕ ОТ СИНИТЕ ПЛАНИНИ, част 13

Иди на част:1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

Направи своя избор
Напред