За реклама Как да поръчате? | Моят профил | Количка за пазаруване | Поръчка   
Петър Дънов, Петър Димков, Елена Блаватска - купете онлайн от езотерична книжарница Астрала
Електронните книги се доставят във формати EPUB, MOBI (KINDLE) и PDF
Валути
Количка
Напред
Количката е празна
Търсене
 

Въведете дума за търсене.
Разширено търсене


Книги Петър Дънов СЪРЦЕТО НА ПРИРОДАТА

Търсене на рецепти от Българска народна медицина
Търсене на рецепти


СЪРЦЕТО НА ПРИРОДАТА
Слънце, Луна, Земя, растения, животни, планини, климат.
 6.00 лв.
Електронна книга


Автор:    Петър Дънов
СЪРЦЕТО НА ПРИРОДАТА
Електронната книга е налична във формати EPUB, PDF и MOBI (KINDLE)
Представяне

"Въздухът е брат, сестра е водата, Земята е майка, Слънцето е баща."

"Животните са изостанали същества, неразумни, които не са изпълнили волята Божия както трябва. Човекът е възпитател на животните, но как ги възпитава? В повечето случаи ги яде. Той трябва да дойде до съзнанието да ги защитава.

Животните и растенията са азбука на човешката мисъл. Хората, които не се отнасят добре с тях, нарушават езика на нещата. А и животните, и растенията носят нещо много хубаво за човека. Всички Бог ни е създал, а ние, като не се отнасяме добре с тях, значи, че не сме създадени от Бога. Ако една майка ражда дете и то умре, Божието благословение не е било с детето."

"Ако овчарят е болен, овцете му могат да го излекуват, ако са здрави. Те са в сила да излекуват една физическа болест, но ако болестта е психическа, те не могат да му помогнат. Ако овчарят е духовно болен, той уморява овцете си."

Съдържание

ПРИРОДА / 5
Първият принцип / 5
Учение / 10

ЕВОЛЮЦИЯ / 15
Фази и форми / 15
Човекът / 25

СЪЗНАНИЕ / 35
Инволюция / 35
Животинско и Божествено / 40
Хармония / 50

ГОСПОДАРЯТ / 55
Йерархии / 55
Общност / 65

ЖИВОТНИ / 77
Същност / 77
Свойства / 87
Странстване / 97
Отношения / 103
Зоология / 115
Червей / 115, гъсеница / 116, пеперуда / 117, лалугер / 119, щу­­рец / 119, мравка / 119, мравояд / 125, жаба и змия / 125, заек / 131, крокодил / 136, плъх / 136, мишка и котка / 138, костенурка / 151, пуяк / 151, патка / 151, кокошка и лисица / 153, петел / 160, свиня / 164, магаре / 166, катър / 175, кон / 176, куче / 180, овца и вълк / 187, коза / 203, мечка / 203, лъв / 208, маймуна / 210, крава / 212, бик / 213, вол / 213, бивол / 214, носорог / 216, слон / 216, охлюв / 218, бръмбар / 219, буболечки / 219, комар / 220, муха и паяк / 221, оса / 229, пчела / 230, въшка / 240, бълха / 241, дървеница / 241

ПТИЦИ / 243
Кос / 245, гарга, сврака / 246, лястовица / 247, папагал / 249, славей / 250, сокол / 250, орел / 252, гълъб / 253, кукувица / 254, кукумявка, бухал / 254

РИБИ / 256

РАСТЕНИЯ / 259
Същност / 259
Свойства / 261
Отношения / 271
Дървета / 282
Плодове, зеленчуци / 290
Грозде / 296, череша / 297, слива / 298, ябълка, круша / 298, праскова, черница / 299, лимон / 299, лоза / 299, леска / 300, диня, пъпеш / 300, тиква / 302, слънчоглед / 302, дрян / 303, лешник, орех / 303, морков, зеле / 304, чесън / 304, лук / 305, боб / 305, краставица / 306, домат / 306, грах / 306, кар­­тоф / 307, бамя / 307, патладжан / 307
Цветя / 307
Еликсир / 321
Житното зърно / 324

ХРАНЕНЕ / 332
Същност / 332
Храни / 346

ЕЛЕМЕНТИ / 357
Въздух / 359
Вода / 363
Същност / 363, свойства / 367
Извори / 370
Облаци / 372
Метеорология / 377
Влияния / 384
Човек / 384, природа / 392
Злато, сребро / 397
Скъпоценни камъни / 403
Камъни, канари / 407
Планина и равнина / 411
Рила / 421

Откъс

ПРИ­РО­ДА

Пър­ви­ят прин­цип

В при­ро­да­та има ед­но сър­це, в Слън­це­то има един ум, във Все­ле­на­та има ед­на ду­ша и във вечност­та има един дух. Над всичко то­ва е един Бог, Кой­то е нез­на­ен. Той чрез тях се про­я­вя­ва.

Ре­ли­ги­оз­ни­те хо­ра вяр­ват в Бо­га, в ду­хо­ве, в ан­ге­ли, в ръ­ко­во­ди­те­ли, но съ­щес­т­ву­ва един прин­цип: пър­ва­та връз­ка, с ко­я­то тряб­ва да бъ­де­те свър­за­ни, е сър­це­то на при­ро­да­та. Ва­ше­то сър­це, човеш­ко­то сър­це, пул­си­ра приб­ли­зи­тел­но спо­ред пул­са на при­ро­да­та. От­ме­ре­ни са тия дви­же­ния.
Сър­це­то на при­ро­да­та дър­жи жи­во­та. Скъ­са­те ли та­зи връз­ка на при­ро­да­та, вед­на­га смърт­та ще пос­лед­ва.

Рас­те­ния, жи­вот­ни, об­ла­ци – всичко е за нас. Ние сме ге­ро­и­те. Хо­ра­та са ге­ро­и­те. За тях са всички­те жи­­вот­ни в све­та, рас­те­ни­я­та, во­ди­те, об­ла­ци­те и Слън­це­то, и звез­­­ди­те, всичко за нас Бог съз­да­де. Ние сме ге­рои на Зе­мя­та. Слън­­­це­то из­г­ря­ва за нас.

Туй, ко­е­то вие виж­­­да­те на Зе­мя­та, то­ва не е ни­що дру­го, ос­вен човек, раз­ло­жен на сво­и­те час­ти. Рас­те­ни­я­та, во­да­та, мо­ре­та­та, всички тия жи­вот­ни, ко­и­то съ­щес­т­ву­ват, то­ва пред­ста­вя чове­кът, раз­ло­­жен на сво­и­те час­ти. И човек но­си она­зи пред­с­та­ва за то­зи го­ле­мия човек, гра­мад­ния човек. Но са­мо по­е­тичес­ки. „Ще бъ­дем ед­но ста­до и един пас­тир.“ Та­ка каз­ва Пи­са­­ни­е­то.

Ня­кой път хо­ра­та каз­ват: „Да жи­ве­ем в при­ро­да­та!“ Как раз­би­ра­те вие при­ро­да­та? При­ро­да­та, то­ва е ед­но учреж­де­ние от без­б­рой съ­щес­т­ва, съб­ра­ни на ед­но мяс­то по из­вес­т­ни за­ко­ни. Под ду­ма­та „при­ро­да“ раз­би­рам съ­щес­т­ва, ко­и­то са вече дош­ли до из­вес­т­но по­ло­же­ние да раз­би­рат те­зи за­ко­ни и са взе­ли в ръ­це­те си да нап­рав­ля­ват дру­ги­те, ко­и­то не зна­ят. Те­зи, ко­и­то учат пос­лед­ни­те как тряб­ва да жи­ве­ят, на­ричаме „при­ро­да“. Учат ги да ра­бо­тят. „Ра­ди“, значи ра­ту­ва човек, ра­бо­ти.

Дъл­бо­ка­та фи­ло­со­фия се­ди в то­ва, ко­е­то при­ро­да­та е из­ра­бо­ти­ла. В ед­но цве­те има по-го­ля­мо съ­дър­жа­ние, от­кол­ко­то в научни­те трак­та­ти на Пи­та­гор, или в чис­тия ра­зум на Кант, или в пра­ви­ла­та на Хер­мес Трис­ме­гист, пи­са­ни на злат­на плоча.

Един човек, кой­то не се въз­хи­ща­ва от то­ва, ко­е­то при­ро­да­та е нап­ра­ви­ла, той не мо­же да се въз­хи­ща­ва от човеш­ко­то из­кус­т­во.

Пчела­та е съб­ра­ла мед от хи­ля­ди цве­тя. Тя не е нап­ра­ви­ла ме­да, цве­тя­та нап­ра­ви­ха ме­да; но има не­що в при­ро­да­та, по-да­лече от цве­тя­та. Ме­дът съ­щес­т­ву­­ва­ше из­вън цве­тя­та. Слад­ко­то в при­ро­да­та не го съз­да­до­ха цве­­тя­та. Те го взе­ха от при­ро­да­та.

Аз мо­га да съз­дам ус­ло­вия на ед­на ябъл­ка или на ед­на кру­ша да из­рас­нат, но ни най-мал­ко не мо­га да вло­жа в тях им­пул­са за рас­те­не. За да из­рас­не ябъл­ка­та, в ус­лу­га са Ј дош­ли свет­ли­на­та, топ­ли­на­та, вла­га­та и почва­та. От дру­га стра­на, и аз мо­га да Ј съз­дам ня­кои бла­гоп­ри­ят­ни ус­ло­вия, но по ни­кой начин не мо­га да вло­жа в нея он­зи им­пулс за рас­те­не, кой­то Ј е да­ден от са­ма­та при­ро­да, от Бо­га. Кой­то мис­ли по друг начин, той е на пог­ре­шен път.

Ис­тин­с­ки­ят жи­вот за­ви­си от оне­зи без­с­мър­т­ни треп­те­ния в при­ро­да­та. Значи има в при­ро­да­та смър­т­ни и без­с­мър­т­ни треп­те­ния. В при­ро­да­та има смър­т­ни треп­те­ния на свет­ли­на­та, но има и без­с­мър­т­ни треп­те­ния на свет­ли­на­та. Съ­що та­ка има смър­т­ни треп­те­ния на топ­ли­на­та, но има и без­с­мър­т­ни треп­те­ния на топ­ли­на­та. Мис­ле­те то­га­ва вър­ху без­с­мър­т­на­та свет­ли­на и топ­ли­на, ко­и­то но­сят жи­вот в се­бе си. Ако човек мо­же да пос­та­ви тя­ло­то си, как­то и мо­зъ­ка си на въз­дейс­т­ви­е­то на без­с­мър­т­на­та слънчева свет­ли­на и топ­ли­на, той ще мо­же да въз­п­ри­е­ма та­ки­ва зву­ко­ве от Слън­це­то, как­ви­то ни­ко­га не е чувал.

И в при­ро­да­та има му­зи­ка, но не в та­зи при­ро­да, ко­я­то ние виж­да­ме. Тряб­ва да има­те осо­бе­ни се­ти­ва, осо­бе­но чув­с­т­во, мал­ко да бъ­де­те до­сет­ли­ви, за да схва­не­те та­зи му­зи­ка. И то при осо­бе­ни случаи; не вся­ко­га пее при­ро­да­та, не вся­ко­га сви­ри, не вся­ко­га го­во­ри, и тя мълчи, по­ня­ко­га има гроб­но мълчание и в туй мълчание се раз­би­ра един ве­лик вът­ре­шен сми­съл, един сми­съл, кой­то се за­раж­да в ней­ни­те нед­ра – за­туй тя мълчи, до­ка­то та­зи ми­съл взе­ме сво­я­та фор­ма и се из­ра­зи в то­зи ве­лик Бо­жес­т­вен за­кон.

Му­зи­ка­та е ед­но вът­реш­но със­то­я­ние, раз­би­ра­тел­с­т­во с ония, ко­и­то нап­рав­ля­ват све­та. Ня­ма съ­щес­т­во на Зе­мя­та, ко­е­то да не раз­би­ра му­зи­ка­та. Да­же ко­га­то цъф­тят дър­ве­та­та, то е по за­ко­на на му­зи­ка­та, ко­га­то ре­ки­те те­кат, то е по за­ко­на на му­зи­ка­та, ко­га­то вя­тъ­рът ду­ха, то е по за­ко­на на му­зи­ка­та, ко­га­то Слън­це­то из­г­ря­ва и за­ляз­ва, му­зи­ка има, ко­га­то сил­но се сме­нят течени­я­та на об­ла­ци­те, му­зи­ка има. Нав­ся­къ­де има му­зи­ка. Ние жи­ве­ем в един му­зи­ка­лен свят.

Пър­ви­те му­зи­кан­ти в све­та са рас­те­ни­я­та. Те сви­рят на флей­та. Жи­вот­ни­те пък сви­рят на ци­гул­ка. Те са ци­гу­ла­ри. Ако човек не раз­би­ра жи­во­та на рас­те­ни­я­та и жи­вот­ни­те, той не мо­же да сви­ри. Кой­то ис­ка да се за­поз­нае с му­зи­ка­та, той тряб­ва да изучава жи­во­та на рас­те­ни­я­та и на жи­вот­ни­те. Раз­бе­ре ли човек жи­во­та на жи­вот­ни­те и рас­те­ни­я­та, щом за­почне да сви­ри, тех­ни­те еле­мен­ти ще вля­зат в не­го и след то­ва и Ду­хът ще вле­зе в не­го, ка­то тъл­ку­ва­тел на то­но­ве­те.

За пос­ти­же­ни­е­то на ху­ба­ви­те ра­бо­ти се изис­к­ва дъ­лъг пе­ри­од. Един пе­вец мно­го го­ди­ни тряб­ва да е шко­лу­вал при пти­ци­те, при сла­ве­и­те, при ка­нарчета­та и от­там ка­то сле­зе при мле­ко­пи­та­е­щи­те, ще учи ба­са.

Ако слу­хът ви е раз­вит и вле­зе­те в ед­на го­ра, вие ще чуете раз­но­об­раз­ни­те то­но­ве на дър­ве­та­та там, от ко­и­то мо­же да се об­ра­зу­ва ця­ла ме­ло­дия. Ко­га­то ние схва­ща­ме то­но­ве­те на дър­ве­та­та ка­то шум, ка­то шу­мо­ле­не, то­ва по­каз­ва, че слу­хът ни не е доб­ре раз­вит, не мо­же да схва­ща то­но­ве­те. Пи­там: как­во би би­ло ва­ше­то по­ло­же­ние, ако бих­те чува­ли, че и ка­мъ­ни­те пе­ят, и дър­ве­та­та пе­ят, и из­во­ри­те пе­ят, и вя­тъ­рът пее, и свет­ли­на­та, ко­я­то иде от Слън­це­то, пее? Пе­е­не има нав­ся­къ­де, но ние виж­да­ме са­мо вън­ш­на­та фор­ма на цве­то­ве­те, нап­ри­мер на чер­ве­ния цвят и не мо­жем да схва­нем то­на, кой­то из­ли­за от то­зи цвят. То­ва е ед­на ра­зум­на му­зи­ка, до ко­я­то съв­ре­мен­ни­те хо­ра не са дош­ли.

Има ед­на му­зи­ка вън от фи­зичес­кия свят. Ко­га­то един ци­гу­лар вле­зе в та­зи му­зи­ка, ти не мис­лиш да­ли пра­во сви­ри, или не, но каз­ваш: „Сви­ри чове­кът!“ Ка­то сви­ри, да ос­та­не у вас ед­на ос­нов­на ми­съл, ед­но ху­ба­во, при­ят­но чув­с­т­во, да се вдъх­но­ви­те та­ка, че да обик­не­те всичко. Та­ка­ва му­зи­ка има в из­г­ре­ва на Слън­це­то, та­ка­ва му­зи­ка има в звез­ди­те, та­ка­ва му­зи­ка има в цъф­те­жа на рас­те­ни­я­та. Про­лет­но вре­ме, ко­га­то рас­тат рас­те­ни­я­та, мо­же да чуете то­зи пу­кот. Ня­кой ще ка­же: „Как­во ако си ту­ря ухо­то и чуя?“ Ка­то чуеш то­ва, в те­бе ще се за­ро­ди ед­но ви­со­ко бла­го­го­ве­ние. Ще чуеш не­що, ко­е­то с човеш­ки език ни­ко­га не мо­же да ти го ка­жат, и ти ни­ко­му ня­ма да го ка­жеш. Има не­що в при­ро­да­та, ко­е­то и учени­те хо­ра не са слу­ша­ли. Има един ше­пот в ка­на­ри­те, в пла­ни­ни­те. Лят­но вре­ме мо­же да оти­де­те да пос­лу­ша­те то­зи ше­пот. И ка­на­ри­те имат един го­вор. Кой­то го е слу­шал, каз­ва: „Не са ка­мъ­ни­те, ка­то че жи­ви съ­щес­т­ва из­ли­зат от­ня­къ­де“. Об­що е то­ва, и то е най-съ­щес­т­ве­но­то. Всичко е жи­во. В при­ро­да­та всичко е жи­во за жи­ви­те, всичко е мър­т­во за мър­т­ви­те. Кол­ко­то по­вече ти се ожи­вя­ваш, всичко ожи­вя­ва.

Ня­кой път мо­же да има­те пов­ди­га­не на ду­ха. То­ва се случ­ва, ко­га­то се съ­буж­да вис­ше­то, кос­мичес­ко­то съз­на­ние. И то­газ се раз­к­ри­ва ця­ла­та при­ро­да пред чове­ка. И то­ва трае ден, два, ме­сец, го­ди­на и след то­ва пак се зат­во­ри, обаче ти вече ще имаш ед­на яс­на пред­с­та­ва за ця­ла­та при­ро­да и ще зна­еш ка­къв жи­вот съ­щес­т­ву­ва. По-ра­но ти не си по­до­зи­рал, че всичко жи­вее. А при съ­буж­да­не на кос­мичес­­­ко­то съз­на­ние ще за­бе­ле­жиш, че рас­те­ни­я­та са жи­ви и че жи­­вот из­ли­за от тях, и ще чуваш как рас­те­ни­я­та рас­тат, и ще раз­­­би­раш тех­ния глас. И ка­то за­шу­мо­лят ре­ки­те, ще раз­­­би­раш тех­ния език.
Та, изучавай­те Бо­жес­т­ве­но­то. И ако не изучава­те Бо­­жест­­­ве­­но­то в се­бе си, ще дой­де­те до ед­но вът­реш­но про­ти­во­­речие.

Пи­са­ни­е­то каз­ва: „Да ръ­коп­ляс­ка во­да­та с ръ­це­те си“. Во­да­та ръ­це ня­ма, как ще ръ­коп­ляс­ка? Щом ми­на пок­рай из­во­ра, ня­ма из­во­рът да из­п­ляс­ка, аз ръ­коп­ляс­кам. Те не мо­гат да ръ­коп­ляс­кат и за тях аз ръ­коп­ляс­кам. Ка­то ми­не­те пок­рай ня­коя ре­ка, ръ­коп­ляс­кай­те, ка­же­те: „Да жи­ве­ят ре­ки­те!“ Ка­то ми­не­те пок­рай ня­коя ка­на­ра, ка­же­те: „Да жи­ве­ят ка­на­ри­те!“ Ръ­коп­ляс­кай­те! Вие ми­на­ва­те и каз­ва­те: „Тия не­ве­жи­те ка­на­ри, тия не­ве­жи­те ре­ки“. Но тия не­ве­жи­те ре­ки съз­да­ват пло­до­ве­те, хра­на­та, от ко­я­то ние пос­то­ян­но взе­ма­ме. Тия не­ве­жи­те ка­на­ри съз­да­до­ха на­ши­те къ­щи, в ко­и­то ние жи­ве­ем. Те съз­да­до­ха гра­ди­ни­те на Зе­мя­та.

Бог пос­то­ян­но чрез свет­ли­на­та се вли­ва в нас. Бог чрез въз­ду­ха пос­то­ян­но се вли­ва в нас. Чрез хра­на­та, чрез все­ки човек, чрез вся­ко рас­те­ние, чрез вся­ко ка­мъче, чрез вся­ка дъж­дов­на кап­ка. Ед­на кап­ка ка­то пад­не, Бо­жи­е­то при­със­т­вие се вли­ва в те­бе. Ние сме за­о­би­ко­ле­ни от без­б­рой сви­де­те­ли, ко­и­то ра­бо­тят за на­ше­то по­ди­га­не.
Мо­же да нап­ра­ви­те опит. Да си съ­бу­е­те кра­ка­та меж­ду ци­ган­с­ко­то тръ­не, 100 де­ка­ра да го пре­ми­не­те, как­то оне­зи, ко­и­то иг­ра­ят на огън. Всички тия ци­ган­с­ки тръ­не ще ста­нат на ро­зи. Ня­ма да има бо­де­не, но уха­ние. Ще ви­ди­те, че ци­ган­с­ки­те тръ­не ще се пре­вър­нат на ро­зи. За оне­зи, ко­и­то лю­бят, са ро­зи, а за оне­зи, ко­и­то не лю­бят, са ци­ган­с­ки тръ­не. Ако све­тът е лош, ня­ма­ме Лю­бов.

На­у­че­­те се ед­­­но не­­що: вси­ч­ки­ про­­це­­си в при­­ро­­да­­та са ра­­зум­­­ни – и до­б­­­ри, и ло­­ши. Ло­­ши са, ко­­га­­то ние не раз­­­би­­ра­­ме не­­ща­­та. Ня­­ма не­­що, ко­­е­­то в при­­ро­­да­­та да е из­­­ли­ш­­­но. Ня­­ма зло в при­­ро­­да­­та в то­­зи сми­­съл. Зло има за оне­­зи, ко­­и­­то не раз­­­би­­рат за­­ко­­на. За оне­­зи, ко­­и­­то раз­­­би­­рат за­­ко­­на, ня­­ма зло. За тях зло­­то се пре­в­­­ръ­­ща в до­б­­­ро.

Учение

Тряб­­­ва да се учим от при­­ро­­да­­та, за­­що­­то в раз­­­лич­ни­­те фор­­­ми, ко­­и­­то тя е съз­­­да­­ла, ле­­жи ос­­­нов­­­на, ве­­ли­­ка ми­­съл, ко­­я­­то про­­ме­­ня със­­­то­­я­­ни­­е­­то на на­­шия ум, сър­­­це и во­­ля.

Се­га вие има­те же­ла­ние, но ня­кой път ви е срам. Вие по­ня­­кой път се­ди­те и каз­ва­те: „Та­зи ра­бо­та е мно­го мал­ка“. Вие ня­ма­те сми­ре­ние. Аз съм се спи­рал да изучавам жи­во­та на мрав­ки­те, спи­рал съм се да изучавам жи­во­та на пчели­те, спи­­рал съм се да изучавам жи­во­та на рас­те­ни­я­та, на тре­ви­те, на цве­тя­та, нав­ся­къ­де съм се спи­рал.

Всичко, ко­е­то Бог е съз­дал, има ве­ли­ко пред­наз­начение. Ця­ла­та при­ро­да пред­с­та­вя сбор от съ­щес­т­ва, ко­и­то са жи­ве­ли в съг­ла­сие с Бо­жи­и­те за­ко­ни. Днес те се про­я­вя­ват в раз­лични фор­ми и раз­да­ват от изо­би­ли­е­то, в ко­е­то жи­ве­ят, на всички нуж­да­е­щи се. Кой как­во­то ня­ма, да го тър­си в при­ро­да­та. Вслуш­вай­те се в гла­са, в ези­ка на цве­тя­та, на тре­ви­те, на дър­ве­те­та, на пти­ци­те и на жи­вот­ни­те. Вслуш­вай­те се най-пос­ле и във вът­реш­ния глас на Ду­ха, кой­то ви ръ­ко­во­ди към кра­си­во­то и ве­ли­ко­то, към всичко оно­ва, ко­е­то Бог е съз­дал.




Направи своя избор
Напред