За реклама Как да поръчате? | Моят профил | Количка за пазаруване | Поръчка   
Петър Дънов, Петър Димков, Елена Блаватска - купете онлайн от езотерична книжарница Астрала
Електронните книги се доставят във формати EPUB, MOBI (KINDLE) и PDF
Валути
Количка
Напред
Количката е празна
Търсене
 

Въведете дума за търсене.
Разширено търсене


Книги Петър Дънов ПИСМА ДО ПЪРВИТЕ УЧЕНИЦИ

Търсене на рецепти от Българска народна медицина
Търсене на рецепти


ПИСМА ДО ПЪРВИТЕ УЧЕНИЦИ  2.00 лв.
Електронна книга


Автор:    Петър Дънов
ПИСМА ДО ПЪРВИТЕ УЧЕНИЦИ
Електронната книга е налична във формати EPUB, PDF и MOBI (KINDLE)
Представяне

Те са първите звена на Веригата, която по-късно ще прерастне в Школа, в окултно движение. Първите среща са провеждани веднъж годишно във Варна, отначало с тримата първи, а по-късно и с други приобщени мъже и жени. Проведенета през 1906 г. във Варна среща е протоколирана: на нея присъстват 11 души, които заедно с Учителя образуват слънчевия кръг. Тъй като придвижването из страната се е осъществявало бавно и трудно, Учителя поддържа чрез писма връзка със своите ученици. Тя не се изразява чрез практически наставления, те са малко, а образува висока, наситена със светлина, с молитва и прозрение сфера. Писмата са духовни послания, те съдържат принципите на християнството, които с развитието на движението, ще се превъплътят в закони и структури.
Книгата е придружена с предговор и обяснителни бележки.

"От Козлов имате ли някои писма наскоро? Как е арменчето? Поздравете го от мен и му кажете, че ако той търси усърдно Господа, Той ще му се открие. Нека да знае, че Господ го люби и че може да го спаси, стига той да вярва в Неговите думи и да се старае да живее според тях. Нека да не се смущава. Господ на спасението е Един. "Аз съм пътят, аз съм Истината и животът", казва Господ. Тайните неща на Царството Божие, които остават неоткрити, тях ще учим в бъдеще. Сега едно е важното, да възприемем Господа в душата си, да се съвъплътим с Него и да възприемем Духа Му. Когато пораснем в сила и мощ, ще научим много други неща.

На брат Тодора кажи да се пази от грях. Той има един таен грях, който трябва да напусне. Този му сърдечен грях е който го спъва и държи и за който е пострадал. Господ го люби и затова го е избавил. Нека да знае, че любовта Господня е повече от всичко."

Съдържание

Пред­го­вор / 5
Пис­ма до Пе­ню Ки­ров / 11
Пис­ма до Ма­рия Ка­за­ко­ва / 119
Пис­ма до Еле­на и Кон­с­тан­тин Ила­ри­о­но­ви / 177
Пис­ма до д-р Ду­ков / 249
Пис­ма до дру­ги уче­ни­ци / 281
Бе­леж­ки / 305
Из­пол­з­ва­на ли­те­ра­ту­ра / 319

Откъс

ПРЕД­ГО­ВОР

Пис­ма­та в та­зи кни­га бя­ха пре­дос­та­ве­ни на из­да­тел­с­т­во­то от пос­ле­до­ва­тел на уче­ни­е­то на Бя­ло­то брат­с­т­во. Труд­но е да се въз­ста­но­ви ис­то­ри­я­та на тях­но­то съ­би­ра­не, пре­пис­ва­не и съх­ра­не­ние, по­ра­ди ус­ло­ви­я­та в стра­на­та след края на 40-те го­ди­ни, ко­га­то книж­ни­на­та на брат­с­т­во­то бе­ше заб­ра­не­на и кон­фис­ку­ва­на, а пос­ле­до­ва­те­ли­те на уче­ни­е­то - прес­лед­ва­ни. Зна­чи­тел­на част от пис­ма­та до Ма­рия Ка­за­ко­ва са прид­ру­же­ни с фак­си­ми­ле­та на ори­ги­на­ли­те, ос­та­на­ли­те се пуб­ли­ку­ват от ко­пия на пре­пи­си­те, в ко­и­то на мес­та има не­яс­но­ти и про­пус­ки. Въп­ре­ки то­ва, по­ра­ди сво­я­та зна­чи­мост, те бя­ха вклю­че­ни в сбор­ни­ка.
По­до­бен обем пис­ма от Учи­те­ля се пуб­ли­ку­ва за пър­ви път. Те до­ку­мен­ти­рат не­го­ва­та дей­ност през пър­ви­те го­ди­ни на пуб­лич­на­та му изя­ва, раз­к­ри­ват ме­то­ди­те и прин­ци­пи­те при съз­да­ва­не­то на Ве­ри­га­та, а пос­ле и на шко­ла­та на Бя­ло­то брат­с­т­во в Бъл­га­рия. По своя ха­рак­тер те са ду­хов­ни пос­ла­ния и съ­дър­жат мно­го от иде­и­те и пос­та­нов­ки­те на уче­ни­е­то, ко­е­то Учи­те­ля през след­ва­щи­те го­ди­ни в по­ве­че от 7500 бе­се­ди ще пред­с­та­ви ка­то за­вър­ше­на кос­мо­ло­гич­на сис­те­ма. Ед­нов­ре­мен­но с то­ва пис­ма­та са сви­де­тел­с­т­ва за вът­реш­ни про­це­си на рас­теж и фор­ми­ра­не и по­ня­ко­га раз­к­ри­ват труд­ния, да­же дра­ма­ти­чен ха­рак­тер на от­но­ше­ни­е­то на Учи­те­ля към сво­и­те пър­ви уче­ни­ци. Пуб­ли­ку­ват се са­мо пис­ма­та на Учи­те­ля и то не в пъл­ния им обем до да­ден ад­ре­сат. Въп­ре­ки то­ва те са в та­ка­ва сте­пен обоб­ща­ва­щи и ди­а­ло­гич­ни, че съз­да­ват ед­на ця­лос­т­на кар­ти­на с плът­ни об­ра­зи и ди­на­мич­ни съ­би­тия.
Учи­те­ля на соб­с­т­ве­ни раз­нос­ки учи се­дем го­ди­ни в САЩ и за­вър­ш­ва бо­гос­ло­вие и ме­ди­ци­на. През то­зи пе­ри­од е пос­ве­тен в ор­де­на на ро­зен­к­рой­це­ри­те. От 1895, го­ди­на­та на сво­е­то зав­ръ­ща­не, до 1912 г., ко­га­то от­пе­чат­ва „За­ве­та на цвет­ни­те лъ­чи на свет­ли­на­та“, Учи­те­ля по­ла­га ос­но­ви­те на сво­я­та ми­сия в Бъл­га­рия: през 1896 г. из­да­ва кни­га­та „На­у­ка и въз­пи­та­ние“, през 1897 г. – „Хио – Ели – Ме­ли – Ме­са­ил“; от­пе­чат­ва ста­тии, из­на­ся сказ­ки, осъ­щес­т­вя­ва ши­ро­ки кон­так­ти; съз­да­ва Ве­ри­га­та на брат­с­т­во­то; про­веж­да фре­но­ло­гич­ни из­с­лед­ва­ния, изу­ча­ва бъл­гар­с­ка­та ти­по­ло­гия, фи­зи­чес­ки­те, ас­т­рал­ни­те и дру­ги ха­рак­те­рис­ти­ки на стра­на­та ка­то оп­ре­де­ля ней­но­то мяс­то в об­щия кос­ми­чес­ки ор­га­ни­зъм. Съ­дър­жа­щи­те се в пис­ма­та дан­ни за не­го­ви­те пъ­ту­ва­ния об­х­ва­щат те­ри­то­рия от две­те стра­ни на Бал­ка­на и от Чер­но мо­ре до Ца­риб­род. За кра­тък пе­ри­од Учи­те­ля се прев­ръ­ща в ду­хо­вен и об­щес­т­вен фак­тор. Сви­де­тел­с­т­ва за то­ва са бур­ни­те ре­ак­ции на свет­с­ка­та власт и пра­вос­лав­на­та цър­к­ва. Ви­ди­ми­те про­яв­ле­ния на не­го­ва­та дей­ност са след­с­т­вие на ед­на не­из­ме­ри­ма с ор­ди­нер­ни­те чо­веш­ки пред­с­та­ви вът­реш­на ра­бо­та, мис­тич­но пре­чис­т­ва­не и еди­не­ние с най-ви­со­ки­те ду­хов­ни ни­ва и йе­рар­хии. В те­зи го­ди­ни се явя­ва Учи­те­ля и не­го­во­то сло­во.
Ос­нов­на те­ма в пис­ма­та е Бог. Не­го­ви­ят об­раз в зна­чи­тел­на сте­пен от­го­ва­ря на ут­вър­де­на­та в хрис­ти­ян­с­т­во­то тра­ди­ция. При­е­ма­не­то на уче­ни­е­то чрез ре­ли­ги­оз­но­то съз­на­ние в един срав­ни­тел­но кра­тък пе­ри­од има дъл­бо­ки ос­но­ва­ния.
Бъл­гар­с­ка­та цър­к­ва през ве­ко­ве­те, ко­га­то дър­жав­на­та ор­га­ни­за­ция е раз­ру­ше­на, има не­ос­по­рим ав­то­ри­тет, а ре­ли­ги­оз­но­то съз­на­ние е по­ле­то, на ко­е­то се ут­вър­ж­да­ва на­род­нос­т­ни­ят дух. Ко­ре­нът на на­род­но­ос­во­бо­ди­тел­но­то дви­же­ние е в цър­ков­ни­те бор­би, а иде­о­ло­зи­те и во­да­чи­те на ос­во­бож­де­ни­е­то са апос­то­ли. Но имен­но по­ра­ди сво­я­та ро­ля и кон­к­рет­ни­те ис­то­ри­чес­ки ус­ло­вия цър­ков­на­та ор­га­ни­за­ция и иде­о­ло­гия ос­та­ват неп­ро­ме­не­ни от ве­ко­ве, за раз­ли­ка от цър­к­ва­та на За­пад, раз­тър­с­ва­на от ре­фор­ма­тор­с­ки­те дви­же­ния. След въз­с­та­но­вя­ва­не­то на бъл­гар­с­ка­та дър­жав­ност, ко­га­то бър­зо про­ти­ча­щи­те про­це­си про­ме­нят ха­рак­те­ра на об­щес­т­ве­на­та струк­ту­ра, цър­к­ва­та не мо­же да от­го­во­ри на стре­ме­жи­те на ин­ди­ви­ду­ал­на­та чо­веш­ка ду­ша.
Учи­те­ля фо­ку­си­ра в съз­на­ни­е­то на сво­и­те уче­ни­ци иде­я­та за Бог и не­го­во­то про­яв­ле­ние чрез Хрис­тос ка­то най-пре­ки­ят път за ду­хов­но из­рас­т­ва­не. Ед­нов­ре­мен­но с то­ва с ог­ром­ни уси­лия се бо­ри сре­щу ата­вис­тич­ни­те нас­ло­е­ния и ро­до­ви­те пред­ра­съ­дъ­ци.
След зав­ръ­ща­не­то си от Аме­ри­ка Учи­те­ля ве­ро­ят­но е имал на­ме­ре­ние да ре­фор­ми­ра цър­к­ва­та, но раз­ри­вът е бил ве­че дос­та­тъч­но дъл­бок – на пред­ло­же­ни­е­то да бъ­де наз­на­чен ка­то еван­гел­с­ки пас­тор той от­го­ва­ря, че е го­тов да слу­жи, но без зап­ла­ща­не.
В пис­ма­та Учи­те­ля за­я­вя­ва, че Бог го­во­ри в не­го и чрез не­го. (Апос­тол Па­вел: „Не аз, а Хрис­тос в мен.“) То­ва е фор­му­ла на вис­ша сте­пен на пос­ве­ще­ние, на най-ви­со­ко тран­с­це­ден­тал­но съз­на­ние, на без­ре­зер­в­но при­е­ма­не и при­ла­га­не на прин­ци­пи­те на Лю­бов­та – от­ри­ча­не от лич­но­то, ос­во­бож­да­ва­не от вся­как­ви фор­ми на раз­де­ле­ние (род, ра­са, ре­ли­гия и пол), слу­же­не без ос­та­тък на Бо­га. Та­зи фор­му­ла е и ду­хо­вен им­пе­ра­тив – Бо­жес­т­ве­но­то се изя­вя­ва чрез Учи­те­ля, а не в ри­ту­ал­на­та пус­то­та на цър­к­ва­та. Учи­те­ля ще раз­вие иде­я­та за Бо­га ка­то ед­на всеп­ро­ник­ва­ща ця­лост, ед­на не­ве­ро­ят­но при­мам­ли­ва жиз­не­на пъл­но­та, ко­я­то лич­ност­та мо­же да пос­тиг­не не чрез чу­де­са и ри­ту­а­ли, а в своя ево­лю­ци­о­нен път чрез доб­ро­де­те­ли и ра­бо­та в то­зи жи­вот, при те­зи ус­ло­вия.
Пър­ви­те уче­ни­ци са три­ма – Пе­ню Ки­ров и То­дор Сто­и­ме­нов от Бур­гас и д-р Мир­ко­вич от Сли­вен. Пър­во­то пис­мо, вклю­че­но в то­зи сбор­ник, е от 14 сеп­тем­в­ри 1898 г. до Пе­ню Ки­ров, но пре­пис­ка ве­че е съ­щес­т­ву­ва­ла. Д-р Мир­ко­вич се сре­ща с Учи­те­ля през 1895 го­ди­на. Не е из­вес­т­но как и ко­га е осъ­щес­т­ве­на връз­ка­та с дру­ги­те два­ма уче­ни­ци. Но си­гур­но е, че раз­поз­на­ва­не­то е би­ло миг­но­ве­но. Сре­ща­та с фи­зи­чес­кия об­раз или сло­во­то на Учи­те­ля за та­ка нар. „про­бу­де­ни ду­ши“ е от­к­ро­ве­ние, осъз­на­ва­не на ня­ко­га за­гу­бен и све­тъл спо­мен. По вся­ка ве­ро­ят­ност през те­зи го­ди­ни пре­пис­ка­та с Пе­ню Ки­ров е най-ин­тен­зив­на. Той е ди­на­мич­на, тър­се­ща, ут­вър­ж­да­ва­ща лич­ност. Ед­нов­ре­мен­но с то­ва Учи­те­ля во­ди ко­рес­пон­ден­ция с още де­сет­ки пос­ле­до­ва­те­ли ка­то с ог­ром­но вни­ма­ние сле­ди тях­но­то ду­хов­но раз­ви­тие, здра­вос­лов­но­то им със­то­я­ние, от­но­ше­ни­я­та и проб­ле­ми­те с об­к­ръ­жа­ва­ща­та ги сре­да. Пис­ма­та до пър­ви­те уче­ни­ци са стро­го ин­ди­ви­ду­ал­ни.
Сре­щи­те не са би­ли осо­бе­но чес­ти. По­ня­ко­га Учи­те­ля е по­се­ща­вал Бур­гас и Сли­вен и вед­нъж го­диш­но се е осъ­щес­т­вя­ва­ла об­що сре­ща-съ­бор във Вар­на. Жи­ва­та, неп­ре­къс­на­та връз­ка са би­ли пис­ма­та. Учи­те­ля чрез тях на­път­с­т­ва, на­сър­ча­ва, из­п­ра­ща пос­ла­ния, да­ва здрав­ни съ­ве­ти, ре­цеп­ти, мо­лит­ви, пре­по­ръч­ва из­б­ра­ни тек­с­то­ве от Биб­ли­я­та за ра­бо­та. Ос­нов­на­та за­да­ча е неп­ре­къс­на­то­то нрав­с­т­ве­но усъ­вър­шен­с­т­ва­не и пос­ти­га­не­то на ис­тин­с­ко фи­зи­чес­ко здра­ве. Клю­чо­ва­та ду­ма е „чис­то­та“. По то­зи на­чин уче­ни­ци­те се доб­ли­жа­ват до един общ цен­тър, об­ра­зу­ват „ве­ри­га“, ду­хов­но по­ле, ко­е­то иг­рае ро­ля­та на маг­нит, на крис­тал­на сфе­ра. Осо­бе­но важ­но е син­х­ро­ни­зи­ра­не­то на ин­ди­ви­ду­ал­ни­те за­да­чи и ра­бо­та – то­ва се осъ­щес­т­вя­ва чрез че­те­не, раз­съж­де­ние и дис­ку­сии вър­ху па­са­жи от Биб­ли­я­та и пос­ла­ни­я­та, об­щи мо­лит­ви в оп­ре­де­лен час и най-ве­че на сре­щи­те във Вар­на. Пър­ва­та се е със­то­я­ла през 1900 го­ди­на. По­ра­ди лип­са на сред­с­т­ва Пе­ню Ки­ров и То­дор Сто­и­ме­нов тръг­ват пеш от Бур­гас, един сим­во­ли­чен акт – пре­ко­ся­ват пус­ти­ня­та на път за Обе­то­ва­на­та зе­мя, во­де­ни от ви­на­ги буд­ния дух на Учи­те­ля. Той пос­ре­ща умо­ре­ни­те път­ни­ци на ви­со­чи­ни­те пред гра­да.
Ха­рак­те­рът на сре­щи­те във Вар­на (пис­ме­ни сви­де­тел­с­т­ва и про­то­ко­ли съ­щес­т­ву­ват след 1906 г.), на­чи­нът на ор­га­ни­за­ция на Ве­ри­га­та, ся­каш сви­де­тел­с­т­ват за на­ме­ре­ни­е­то на Учи­те­ля да из­г­ра­ди кла­си­чес­ка окул­т­на шко­ла. Но фак­ти­те го­во­рят дру­го. Но­во­пос­тъ­пи­ли­те чрез лич­на по­ка­на не са би­ли пос­ве­ща­ва­ни, лип­с­ва­ла е йе­рар­хия – на ри­ту­ал­но под­ре­де­на­та ма­са на сре­щи­те през го­ди­ни­те ре­дът на се­дя­щи­те око­ло Учи­те­ля уче­ни­ци е бил про­ме­нян, ко­е­то е по-ско­ро знак на по­ощ­ре­ние, а не мяс­то на дос­тиг­на­та сте­пен в шко­ла­та.Всич­ки око­ло Учи­те­ля са би­ли пър­ви сред рав­ни­те. На сре­ща­та през 1906 г. от при­със­т­ва­щи­те 11 ду­ши три са же­ни. Бро­ят на по­ка­не­ни­те съ­що бър­зо на­рас­т­ва – на съ­бо­ра във В. Тър­но­во през 1909 г. те са 24, през 1912 г. – 63, през 1914 г. – 92 и два­ма гос­ти от гра­да. На съ­бо­ри­те във Тър­но­во и в Со­фия през два­де­сет­те и три­де­се­те го­ди­ни се съ­би­рат по над хи­ля­да пос­ле­до­ва­те­ли на уче­ни­е­то. Ана­ло­ги­я­та с кла­си­чес­ка­та окул­т­на шко­ла е не­със­то­я­тел­на – Учи­те­ля е дух от друг ма­щаб и ранг. Во­да­чи­те на окул­т­ни шко­ли, вклю­чи­тел­но и от съв­ре­ми­е­то, мо­гат да се ро­дят в ед­на стра­на, да съз­дадат шко­ла в дру­га и при да­де­ни об­с­то­я­тел­с­т­ва да я пре­мес­тят в тре­та. По­ра­ди сво­я­та стро­га вът­реш­на ор­га­ни­за­ция те са изо­ли­ра­ни от об­щес­т­ве­на­та сре­да и не се иден­ти­фи­ци­рат пря­ко с да­де­на стра­на и на­род­ност. Окул­т­ни­те шко­ли ра­бо­тят с те­сен кръг пос­ве­те­ни и уп­раж­ня­ват вли­я­ние вър­ху да­де­ни об­щес­т­ве­ни гру­пи с оп­ре­де­ле­ни це­ли. Бя­ло­то брат­с­т­во има сво­и­те дъл­бо­ки ко­ре­ни в Бъл­га­рия. Учи­те­ля се въп­лъ­тя­ва в Бъл­га­рия, ра­бо­ти с бъл­га­ри­те, из­пъл­ня­вай­ки сво­я­та ве­ли­ка ми­сия и на­пус­ка фи­зи­чес­ко­то си тя­ло в Со­фия. Ве­ри­га­та е на­ча­ло­то. През 1922 г. Учи­те­ля от­к­ри­ва шко­ла­та на Бя­ло­то брат­с­т­во, по се­ла и гра­до­ве ра­бо­тят де­сет­ки гру­пи и мес­т­ни брат­с­т­ва, след 1926 г. на Из­г­ре­ва се за­сел­ват сто­ти­ци пос­ле­до­ва­те­ли на уче­ни­е­то. В оп­ре­де­ле­ни ча­со­ве че­ти­ри пъ­ти в сед­ми­ца­та Учи­те­ля дър­жи сло­во, в не­де­ля са­ло­нът на Из­г­ре­ва е от­во­рен за граж­дан­с­т­во­то, а всич­ки бе­се­ди се от­пе­чат­ват и раз­п­рос­т­ра­ня­ват – Учи­те­ля го­во­ри на це­лия на­род. Ед­нов­ре­мен­но с то­ва пос­та­нов­ки­те на уче­ни­е­то са уни­вер­сал­ни и сло­во­то се раз­п­рос­т­ра­ня­ва и в чуж­би­на.
Пос­те­пен­но към иде­и­те на брат­с­т­во­то се при­об­ща­ват все по­ве­че хо­ра от най-раз­лич­ни сло­е­ве. В не­пи­са­на­та ис­то­рия на Бъл­га­рия брат­с­т­во­то и Учи­те­ля иг­ра­ят ог­ром­на ро­ля. Фи­зи­чес­ко­то пре­би­ва­ва­не на Учи­те­ля е съд­бов­но свър­за­но със стра­на­та. И об­рат­но: бла­го­ден­с­т­ви­е­то на Бъл­га­рия и бъл­га­ри­те е в пря­ка за­ви­си­мост от при­ла­га­не­то на прин­ци­пи­те и за­ко­ни­те на уче­ни­е­то.
Уче­ни­е­то е прог­ра­ма за жи­вот за це­ли ис­то­ри­чес­ки пе­ри­о­ди. Пър­ви­те уче­ни­ци по­ла­гат не­и­мо­вер­ни уси­лия да се приб­ли­жат към ви­со­кия иде­ал. Мно­го от тех­ни­те сла­бос­ти и греш­ки по-къс­но ще бъ­дат прос­то не­мис­ли­ми сред уче­ни­ци­те и пос­ле­до­ва­те­ли­те на Учи­те­ля. Но те имат важ­на фун­к­ция – към тях­но­то яд­ро през пър­ви­те две де­се­ти­ле­тия на 20 в. Учи­те­ля ще при­об­щи мно­го от най-вер­ни­те си уче­ни­ци – мно­го от тях ще по­е­мат ръ­ко­вод­с­т­ва­та на брат­с­т­ва­та по гра­до­ве и се­ла, ще учас­т­ват ак­тив­но в ог­ра­ни­за­ци­я­та на дей­ност­та на ця­ло­то брат­с­т­во, ще за­пис­ват, от­пе­чат­ват и раз­п­рос­т­ра­ня­ват бе­се­ди­те и ще го след­ват до края на зем­ния му път. Но пър­ви­те са приз­ва­ни и име­на­та им са за­пи­са­ни. То­дор Сто­и­ме­нов е сред най-близ­ки­те спод­виж­ни­ци на Учи­те­ля и ка­си­ер на брат­с­т­во­то. Д-р Мир­ко­вич си за­ми­на­ва през 1905 г., Пе­ню Ки­ров – през 1918. Два­ма­та не ус­пя­ват да ви­дят де­ло­то в не­го­ва­та пъл­но­та, но сло­во­то си­гур­но е дос­тиг­на­ло до тях – то е пред­наз­на­че­но за ду­ши­те.

От из­да­тел­с­т­во­то

Пис­ма
до Пе­ню Ки­ров

Вар­на, 14. IX. 1898 г.

Люб. бр. Ки­ров1,
Аз ви бла­го­да­ря, че ми пи­сах­те и ми съ­об­щих­те оно­ва, ко­е­то ви е ка­зал Ми­ха­ил2. Нам ни съ­об­щи Гос­под нас­ко­ро мно­го доб­ри не­ща, ко­и­то тряб­ва да ни ве­се­лят за Не­го­ва­та не­из­ме­ри­ма Лю­бов и бла­гост. Гос­под каз­ва, че ско­ро ще дой­де в тоя свят със Сво­я­та Си­ла и Сла­ва да ту­ри ред и мир. Ча­кай­те Ме, каз­ва Гос­под, още мал­ко и ня­ма ве­че. Стра­да­ни­я­та ви ще се прек­ра­тят. Рад­вай­те се, че име­на­та ви са на­пи­са­ни го­ре в Не­бе­то във веч­ни­те кни­ги. Мир вам, как­то Ме Отец въз­лю­би, тъй и Аз ви въз­лю­бих и ви из­б­рах да при­не­се­те плод изо­бил­но и пло­дът ви да пре­бъ­де. Ето не­бес­на­та свет­ли­на иде и мра­кът, кой­то об­ви­ва све­та и ва­ши­те умо­ве, ще се раз­п­ръс­не от Ду­ха на Гос­по­да и веч­на­та за­ря на Ис­ти­на­та ще ви оза­ри и прос­ве­ти с не­бес­на­та ви­де­ли­на. Под­ви­за­вай­те се, каз­ва Гос­под, да сте из по­меж­ду из­б­ра­ни­те, ко­и­то Гос­под ще при­зо­ве, да Му слу­жат вся­ко­га. То­зи свят и не­чес­ти­ви­те му де­ла ще бъ­дат из­го­ре­ни с Не­бе­сен огън. Зе­мя­та от ни­не ще се за­се­ли с пра­вед­ни, ко­и­то ще ца­ру­ват с Гос­по­да. „Гле­дах в нощ­ни­те ви­де­ния и ето един, ка­то син че­ло­ве­чес­ки иде­ше с об­ла­ци­те не­бес­ни.“ Дан. 7,13. Ние има­ме да бла­го­да­рим на Гос­по­да Бо­га На­ше­го, че ни е от­к­рил Сво­я­та Ис­ти­на в Сво­е­то свя­то Сло­во и ни е из­б­рал да ста­нем Не­го­ви ча­да. То­ва е, вър­ху ко­е­то ця­ло­то не­бе се­га иде да ни на­сър­ча­ва, да сме бод­ри, до­ка­то Гос­под по­бе­ди, за­що­то каз­ва наш един при­я­тел бли­зък и слу­жи­тел Гос­по­ден, че по­бе­да­та, ко­я­то ско­ро ще се из­вър­ши и ко­я­то ще бъ­де на стра­на­та на Гос­по­да, ще ре­ши всич­кия спо­рен въп­рос. За­що­то, каз­ва Той съ­щи­ят, то­га­ва ние ще съ­бе­рем не­чес­ти­ви­те от тая зе­мя и ще ги из­х­вър­лим вън във вън­ш­на­та тъм­ни­на. И зе­мя­та ще се за­се­ли с но­ви жи­те­ли от горе. Та­зи е ра­дос­т­на­та вест, ко­я­то Гос­под ни пра­ти се­га да бо­дър­с­т­ву­ва­ме и да се под­ви­за­ва­ме и да се мо­лим пос­то­ян­но и усър­д­но на Не­го. Ето, Аз ви но­ся ра­дос­т­на­та вест, че Гос­под и Отец най ви лю­би. Ето то­ва Ми е ка­за­но да ви съ­об­щя. Гос­под ще ви кре­пи със Своя Дух. Не са­мо то­ва, но и сам Хрис­тос е по­меж­ду ви и ско­ро ще ви­ди­те ли­це­то Му и ще се въз­рад­ва­те и ще се въз­рад­ва за ва­зи. Аз съм ра­дос­тен и пос­то­ян­но при­зо­ва­вам Бо­жи­я­та бла­го­дат да ни ръ­ко­во­ди.
Мо­же би, ако е ре­къл Гос­под, да се ви­дим пак. Мис­ля, д-р Мир­ко­вич3 нас­ко­ро, къ­де края на то­зи ме­сец ще ми­не през Бур­гас. Той мис­ли да се вър­не в Сли­вен и да пре­ка­ра зи­ма­та там. Вие, ко­га има­те пак сво­бод­но вре­ме, пи­ше­те Ми и Ми съ­об­ще­те как оти­ва­те. И се­га Гос­под да бъ­де с вас.
При­е­ме­те моя бр. поз­д­рав
Ваш
П. К. Дъ­нов


Вар­на, 26. IX. 1898 г.

Люб. бр. Ки­ров,
Пис­мо­то ви от 18 то­го при­ех и се мно­го за­рад­вах, ка­то се на­у­чих, че Гос­под ви е дал та­ка­ва ра­дост да има­те. Аз се рад­вам, че мо­жах да ви пре­дам тия бла­гос­ло­ве­ния от Не­бе­то, ко­и­то ми бя­ха да­де­ни осо­бе­но за ва­зи. За­що­то сам Ду­хът Гос­по­ден Ме ръ­ко­во­ди и Ми вдъх­на то­ва, ко­е­то ви пи­сах. Пи­ши и им ка­жи, Ми ка­за Сам Гос­под, че Аз съм ги из­б­рал и приз­вал да Ми слу­жат в Прав­да и Ис­ти­на. Ето, Аз съм то­зи, кой­то ги ръ­ко­во­ди и па­зи и им да­вам си­ла и жи­вот, за да хо­дят в мо­я­та ви­де­ли­на. Ви­ди­те, при­я­те­ли Мои, кол­ко Гос­под ви Лю­би и мис­ли за вас. Ма­кар да сте бед­ни и от­х­вър­ле­ни от све­та, оба­че Той не ви е от­х­вър­лил, но ви е приз­вал в Сво­е­то Цар­с­т­во да се рад­ва­те с Не­го за­ед­но на Не­бес­на­та Сла­ва. Ето, Гос­под каз­ва: не бой­те се, още мал­ко Ме по­ча­кай­те и ще ви ви­дя и ще Ме ви­ди­те да се въз­ца­ря в Сво­я­та Сла­ва в тоя свят. Ето, де­нят е бли­зо и при вра­та­та. Не се ус­т­ра­ша­вай­те, но се рад­вай­те, за­що­то де­нят на ва­ше­то ве­ли­ко из­бав­ле­ние дой­де. Мал­ко­то вре­ме, ко­е­то ви се да­ва, упот­ре­бе­те в усър­д­на мо­лит­ва. Мо­ле­те се Ду­хът на Ис­ти­на­та да ви ръ­ко­во­ди и прос­ве­ща­ва, за да вър­ши­те все що е угод­но Бо­гу, От­цу, Кой­то е на Не­бе­то. От Мен, ва­шия при­я­тел, ви про­вож­дам на­роч­но по­да­ръ­ци, ко­и­то съм из­б­рал от Сло­во­то Бо­жие: Йо­ан 14,1–22. Ко­рин. 10,10–14. Ефе­ся­ном 5,7-18. Ефе­ся­ном 6,10–19 и съм се мо­лил, усър­д­но при то­ва, Гос­под да ви прос­ве­ти и бла­гос­ло­ви още по-изо­бил­но, за да има­ме всин­ца он­зи Дух на Гос­по­да Ису­са, Кой­то да ни свър­же още по-тяс­но в ду­хов­но един­с­т­во, за да има­ме в ду­ша­та си и сър­це­то си Не­го­ва­та ве­ли­ка и не­из­ка­за­на Лю­бов. А при то­ва, бра­тя, ко­га вле­зем на­пъл­но в Цар­с­т­во­то Бо­жие, ко­га се на­пъл­но съб­ле­чем от то­зи плът­с­ки че­ло­век и се об­ле­чем в Сла­ва­та и Си­ла­та на Ду­хов­ния в Гос­по­да Ису­са, то­га­ва ще поз­на­ем дъл­бо­чи­на­та, ши­ро­чи­на­та и ви­со­чи­на­та на Бо­жи­я­та не­из­ме­ри­ма Лю­бов и Мъд­рост. Се­га не се е яви­ло още как­во ще бъ­дем, но ко­га се яви Той, ние ще бъ­дем по­доб­ни Не­му във всич­ко. Аз съм имал на­пос­ле­дък го­ле­ми бла­гос­ло­ве­ния от горе, и то изо­бил­но. При Ме­не са ид­ва­ли ве­че мно­зи­на Бо­жии пос­ла­ни­ци от горе с осо­бе­но по­ру­че­ние да ми пре­да­дат що е бла­го­у­год­на­та и доб­ра Во­ля на Моя Не­бе­сен Ба­ща, Кой­то тъй бла­го и ми­лос­ти­во го­во­ри към всич­ки. „Как­то май­ка жа­ли ча­да­та си, та­ка жа­ли и Гос­под оне­зи, ко­и­то Му се бо­ят и Го Лю­бят.“ Ние сме в пред­две­ри­е­то на ед­но ве­ли­ко изяв­ле­ние на Бо­жи­я­та си­ла, Ко­я­то всин­ца ще ви­дим, и то ско­ро. Гос­под каз­ва, че е по­меж­ду ни ве­че и че на­ши­те и ва­ши­те име­на са за­пи­са­ни в не­бес­ни­те кни­ги на жи­во­та. Ние сме ве­че Не­бес­ни граж­да­ни, ча­да на Бо­га жи­ва­го, Кой­то ни е из­ку­пил чрез сво­я­та ве­ли­ка бла­го­дат. Аз са­мо, мои лю­без­ни при­я­те­ли, се мо­ля и да из­лее Ду­ха си изо­бил­но, да се прос­ве­тят всич­ки и да ви­дят, че е вре­ме и да се бър­за, и да се гот­вим, и да сме го­то­ви за ид­ва­не­то на Гос­по­да, Кой­то ще сле­зе със Сво­и­те ан­ге­ли от Не­бе­то да уре­ди тоя свят, кой­то се е ук­ло­нил от Не­го­вия път. Откр. 19–11–17.
Поз­д­ра­ви и то­зи млад при­я­тел, ко­го­то не съм виж­дал още. Днес пи­сах на Коз­лов4, на­дя­вам се пис­мо­то Ми да го на­ме­ри бла­го­по­луч­но. Мис­ля, д-р Мир­ков ще ми­не през Бур­гас иду­щия ме­сец. В оно­ва ви­де­ние, ко­е­то е ви­дя­ла г-жа ви, друг път случ­ва­ло ли се е та­ко­ва не­що?
Поз­д­ра­ве­те фа­ми­ли­я­та си на­роч­но от Ме­не. При­е­ме­те Мо­и­те ис­к­ре­ни поз­д­рав­ле­ния.
Ваш ве­рен
П. К. Дъ­нов




Направи своя избор
Напред