За реклама Как да поръчате? | Моят профил | Количка за пазаруване | Поръчка   
Петър Дънов, Петър Димков, Елена Блаватска - купете онлайн от езотерична книжарница Астрала
Електронните книги се доставят във формати EPUB, MOBI (KINDLE) и PDF
Валути
Количка
Напред
Количката е празна
Търсене
 

Въведете дума за търсене.
Разширено търсене


Търсене на рецепти от Българска народна медицина
Търсене на рецепти


Преди да пристъпите към лечение с предлаганите в рецептата методи и средства,
консултирайте се с лекар!
ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

(вж. повече Дънов, „Здраве и дълголетие чрез силите на живата природа”.)

Болестта не е създадена от Бога. Човек сам създава условията за болестта и сам става болен, значи, че и сам трябва да се лекува. Ако страдаш белодробно, Той ще те изпрати при тинтявата. Ако кашляш, ще те изпрати при черния пипер. Ако нямаш вяра, ще те изпрати при зелето. Ако страдаш от безлюбие, ще се изпрати при хляба.

Тук на планината, ако нещо ви заболи стомах, може да си сварите чай от листата на ягодите, или чай от боровинки. В боровинките силата е в червения цвят и понеже растат доста нависоко, съдържат много прана. Церовете това са последното нещо, което човек трябва да употребява.

За кашлица пийте равнец. Лятно време събирайте всички равнец, бял и жълт, синя тинтява, мащерка, зелени листа от ягода, дребна лай-лай кучка. Те са магнетични растения и лековити. Ще си направите цяла аптека от стъклени шишета и в тях ще затворите изсушените листа и цветове, ще ги похлюпите и ще ги оставите малко на Слънце, да приемат още енергия от Слънцето. Не ги туряйте на влажни места.

(вж. повече Димков, БНМ т.І)

1. Анасон. Тревисто растение, на което семената са лековити, особено при образуване на повече газове в червата. Анасоново масло може да се получи от аптеките. Достатъчно е да се вземат за целта от 4 до 7 капки на бучка захар. Употребява се и като подправка в храната – възбужда дейността на стомаха и червата, пречиства слезката, черния дроб и червата.

2. Бъз чер (свирчовина). Използва се при много болести:

а) За пречистване на кръвта – вземат се 6 до 8 листа, нарязват се на дребно и в 300 г вода врят 10 минути. Пие се всяка сутрин преди ядене по 1 чаша.

б) За очистително – приготовлява се по горния начин.

в) Против воднянка в корема – корените му, счукани и сварени, се пият като чай – изкарват водата (ако не е от тумор) без операция. Пие се дълго време, до 40–50–60 дни или повече. Сварява се по 30 г на 1 л вода, ври, докато остане 1/2 л, и се пие по 1 кафена чашка преди ядене.

г) За прочистване на бъбреците – взема се по 1 чаена лъжичка мармалад, приготвен от плодовете на бъза (по желание преди или след ядене).

д) Против задух и кашлица – чай от цветовете му.

е) Против настинка – чай от листата му.

3. Бъз (полски бъзак). Употребява се, както и черният бъз, с добавка:

а) добър е за домашни бани – листата се сваряват отделно и с отварката се прави баня;

б) против колики в червата – чай от листата (за приготовлението му вж. „Черен бъз“, буква „а“); пие се сутрин, обед и вечер преди ядене по 1 чаша.

4. Градински чай (Salvia oficinalis). Използва се:

а) За гнойни рани – бързо зарастват, ако се мият с отварката на този чай или ако се налагат с компреси, натопени в същата отварка.

б) За пречистване на гърлото от лиги и храчки – отварка от същия чай (вземат се 2 супени лъжици листа и в 1/2 л вода врят 10 минути; прецежда се и се пие сутрин, обед и вечер преди ядене по 1 чаша.

в) Същата отварка очиства и действа добре на черния дроб и бъбреците. Действието на този чай още повече се усилва, ако се прибави към него и 1/2 – 1 чаена лъжичка пелин. Стрито на прах, това лековито растение може да се употребява с храната, както пиперът. Действието на този прах е същото, както и действието на отварката.

5. Дренови кори. Употребяват се против венцебол – сваряват се корите с вино или винен оцет 1:10, ври 1/2 час, прецеждат се, слага се малко стипца и лимонена киселина и венците се жабуркат с по 1 кафена лъжичка преди обяд. Така продължава, докато оздравеят.

6. Дъбова кора. Употребява се сурова, току-що обелена от дървото и изсушена. Суровата дъбова кора, когато се извари (1 част в 10 части кипяща вода около половин час), дава отварка за усилване.

Компреси, натопени в тази топла отварка, действат добре при болки в лимфните жлези на шията.

При спадане на задното черво се препоръчват седящи бани с тази отварка, като се прави и клизма от нея, но по-разредена (1:20). Така могат да бъдат лекувани и твърдите подутости и отоци, ако нямат възпаление.

Отварката от дъбова кора действа укрепително и на вътрешните органи.

7. Лайкучка. Употребява се като чай; чисти кръвта, възбужда нервите, успокоява колики, действа хубаво при смущения в храносмилането, газове в червата, диария, гнойници в устата и гърлото, болки в черния дроб, пикочните пътища, простуда и кашлица.

8. Ленено семе. Ако се скълца и свари с мляко или с вода, получава се тестовидна маса, която се употребява за размекчителни и болкоуталожващи цели. Може да се замени с конопено семе или трици.

9. Маточина. Употребява се при гръдни храчки, астма, меланхолия, коремни болки, стомашна тежест, лош дъх от устата, нервно главоболие, пищене в ушите, завиване на свят след умствена преумора, менструационни колики и спастични повдигания за повръщане. Пие се като чай. Една супена лъжица се попарва с 250 г вряща вода, кисне 20 минути и се пие по 1 кафена чашка сутрин, обед и вечер преди ядене. Външно се прилага като лапа от пресни листа при отоци, циреи, млечни възли в гърдите на кърмачката, контузии и изкълчване, коремни колики, спазми и др.

10. Пелин. Употребява се при жълтеница, стомашна слабост, зъбобол, глистогонно, при рани, треска, безсъние, киселини, чернодробни смущения, скорбут и др. Външно – лапи за разнасяне на лимфатични отоци, ревматични болки и червен вятър. Приготовлява се и се употребява както маточината.

Забележка. Според някои, приет в големи дози, пелинът предизвиква увеличение на урината и потта, стомашни болки, гадене и повръщане. След това наплив на кръв в главата, главоболие, замайване, объркване на мислите, треперене и пр.

11. Синапено семе. С него може да се приготви синапова материя, като се скълца ситно и насоли върху парче намокрена хартия или плат. Още по-добре е, ако се приготви във вид на лапа. За разтривка се употребява синапов спирт, който може да се приготви чрез разбиване на 1 кафена лъжичка синапово брашно с чаша спирт в стъкло. Синаповото брашно се употребява и за бани.

12. Черни боровинки. Употребяват се при диария – от време на време се изяждат по няколко сушени или сурови боровинки, като се сдъвкват хубаво, преди да се глътнат. При дизентерия да се вземе лъжичка ракия от боровинки с малко топла вода (след 8–10 часа може да се повтори и даже да се потрети същата порция), съчетано с топли компреси на корема с вода и оцет. Ракия от боровинки се приготовлява така: 8 супени лъжици боровинки се слагат в шише от 1/2 литър, напълнено с чиста ракия; колкото по-дълго се държат (даже година), толкова по-добра става настойката и толкова по-силно действа. Същата ракия е много полезна при стомашни болки – вземат се по 10–12–20 капки на бучка захар или в лъжичка топла вода или вино. При хроничен ревматизъм се прилага отварка от 40 г плодове и 200 г вода, врят 20 минути – пие се по 5–6 супени лъжици дневно дълго време. Против ставен ревматизъм се препоръчва сок или мармалад от плодовете по 5–6 лъжици дневно в продължение на 2–3 месеца. При кашлица, бъбречни и мехурни болести и повратна треска – листата на чай. Против стомашна и коремна тежест – сок от пресни плодове.

13. Чубрица – градинска. Употребява се за апетит, при леки диарии, чревни колики, диспепсия, повръщане, глисти, против голямата жажда при диабет, сърцебиене, виене на свят, спазми, главоболие, помага на храносмилането и придава на лицето здрав и бодър вид. Също отстранява лошия дъх от устата. Приготовление – 10:100, ври 5 минути.



Купете целия раздел "ДОМАШНА АПТЕКА" на цена  2.00 лв.





Направи своя избор
Напред
Петър Дънов, Петър Димков, Елена Блаватска - купете онлайн от езотерична книжарница "Астрала"