Едно всеобхватно практическо ръководство по номерология, което разкрива множество аспекти и връзки на вибрационните числови стойности. Книгата съдържа:
Числата в беседите на Учителя Дънов;
Питагор и неговата школа;
Числа и религия;
Астрологически връзки;
Рождената дата;
Работа с името;
Таблици на съвместимостта;
Политическа астрология;
Числа и азбука;
Числа и цветове;
Болести и билки.
Увод / 7
Числата в словото на Учителя Петър Дънов / 13
Значения / 13
Светове / 34
Съответствия и трансформации / 40
Щастливи и нешастни числа / 44
Положителни и отрицателни числа / 53
Действия / 58
Пентаграма / 70
Числа и религия / 76
Питагор и неговата школа / 85
Числата от 1 до 9 / 95
Други важни числа / 113
Астрологически връзки / 120
Числата на планетите / 120
Магическите квадрати / 126
Числата на дванадесетте знака на зодиака / 131
Числа, съответстващи на дните на седмицата / 135
Знакът на раждането / 136
Рождената дата / 136
Таблици на рождената дата / 147
Стрелите на Питагор / 150
Рождените диаграми – тълкуване на единичните и повтарящите се числа / 153
Пирамидите на зрелостта / 159
Строеж на пирамидите / 161
Върховите числа / 162
Знакът на името / 167
Работа с името / 167
Число на гласните / 169
Число на съгласните / 177
Число на цялото име / 183
Таблици на името / 188
Липсващи числа / 183
Съвместимост / 183
Таблици на съвместимостта / 206
Азбуката / 209
Числа на предсказанието / 226
Успех или неуспех / 226
Деветгодишният цикъл на промените / 228
Политическа астрология / 236
Цветове, скъпоценни камъни и музика 241
Числа и цветове / 241
Числа и музика / 245
Болки и билки / 248
Кабалистичната гематрия е магико-философско изкуство, което използва двадесет и двете букви на юдейската азбука и съответстващите на тях числа, за да разтълкува скрития смисъл, вложен в писанията, да разкрие същността на човешкия характер и човешката съдба. Анализирайки името, те допринасят до голяма степен за развитието на днешната номерология. И така, на базата на гематрията, която дава шифъра, питагоровата система, която дава метода за тълкуване на числата, плюс още няколко допълнителни момента, внесени от християнството и юдеизма, се гради номерологията.
Номеролозите вярват, че ние сме родени в точно определен ден, час и минута не случайно, а за да научим важни уроци и изпълним специфични задачи през своя живот, че условията и вибрациите, преобладаващи точно в момента на нашето раждане, благоприятстват изпълнението именно на тази наша предопределена мисия. Други вярват, че преселението на душите и възможността за прераждане играят голяма роля във философията на живота. Номерологията е и метод за анализиране на човешкия характер, който използва числената стойност на името и рождената дата, опитвайки се да разреши вечния въпрос: „Кой съм аз?“ Изучаването на номерологията ни помага да оценим самите себе си обективно и непредубедено и да открием заложените у нас дарби и умения.
С помощта на номерологичен анализ можем да опознаем не само предела на своите възможности, но и да открием онова, което най-добре умеем да вършим, и как да изпълним предопределената ни съдба. Можем да погледнем и напред в бъдещето към нашите „цикли на живот“ и да добием предварително познание за онова, което ни очаква. Всички тези възможности ни дава номерологията. Щом веднъж открием личното си число, можем чрез вяра и постоянство да го използваме като ключ за разрешаване на загадката на нашето съществуване.
Номерологията съдържа в себе си питагорейското схващане, че „всичко може да бъде изразено чрез числа, защото в крайна сметка всичко може да бъде редуцирано до числа.“ Номеролозите най-често работят с числата от 1 до 9 плюс така наречените „царски числа“ 11 и 22 – взети заедно, техните значения обхващат целия опит, който се съдържа в съществуването. Символично те представляват степените, през които трябва да премине една идея, преди да се превърне в действителност. Разбирането и практическото приложение на значението на тези числа разширява хоризонтите на личното схващане за смисъла на живота. Съвсем не е необходимо да притежаваш свръхестествените способности на екстрасенс или ясновидец, за да се занимаваш с номерология, нужно е само да владееш простата аритметика.
Съществуват два всепризнати метода за превръщането на буквите в числени стойности. Първият, и несъмнено най-старият, води началото си от юдейската система. При нея няма букви, които се отнасят към числото девет. Съществува философска школа, която твърди, че юдейските букви, съответстващи на числото 9, нямат сходни в кирилицата и в латинската азбука, докато друга школа смята, че изобщо няма букви, свързани с числото 9, защото в юдейската митология то е число на предела и на свършека. Според юдейската философия нищо не може да бъде окончателно в истинския смисъл на тази дума и затова юдеите нямат букви и звукове, които да предават идеята за край, завършеност и цялостност. За тях само едно нещо може да бъде завършено и съвършено – техният Бог. Някои окултисти приемат числото 9 за цифров еквивалент на състоящото се от девет букви име на Бога и вярват, че именно по тази причина числото липсва от таблицата на съответствията.
Другата система за превръщане на буквите в цифрови стойности възприема един по-модерен подход и по най-простия начин определя съответстващите на всяка буква числа, като в нормалния азбучен ред поставя буквите под числата от 1 до 9 включително, както следва:
ТАБЛИЦА 1
1 2 3 4 5 6 7 8 9
А Б В Г Д Е Ж З И
Й К Л М Н О П Р С
Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ъ
Ь Ю Я
В изчисленията и примерите, дадени в тази книга, се използват тези по-модерни числово-буквени съответствия за намиране на личното число.
Номеролозите винаги свеждат имената и рождените дати от двуцифрено до едноцифрено изражение, като ги събират от ляво на дясно. Числото, до което се стига по този начин, след това се тълкува според качествата и характеристиките, които носи.
Историята познава много прочути и скандални личности и общества, които са се занимавали или по някакъв начин са били свързани с науката номерология. Най-известният пример е Питагор (VI в. пр. н. е.), гръцки философ и математик, който учел последователите си, че целият свят се гради върху силата на числата.
Векове след него, по времето на Ренесанса, значението на числата от 1 до 9 е описано по следния начин:
1 – действеност, амбиция, водачество;
2 – равновесие, пасивност, възприемчивост;
3 – жизненост, всестранност, интелигентност;
4 – издръжливост, разсъдливост, прозаичност;
5 – сексуалност, авантюризъм, непостоянство;
6 – привързаност към семейния живот, хармоничност, зависимост;
7 – загадъчност, ученолюбивост, самота;
8 – светски живот и материален успех;
9 – духовност, вдъхновение, големи постижения.